Menu
Home Page

Meet the Governors

The Role of Governors

Governors bring many skills and experiences to their role in supporting, promoting and protecting the interests and ethos of a school and its staff. They are an important link between the school and the local community.

Governors have a number of responsibilities:

        1. Setting the school’s vision, ethos and strategic direction

  • Agreeing its policies and objectives

    2. Holding the Head Teacher to account for the educational performance of the school and its pupils

  • Monitoring the curriculum

  • Monitoring pupil progress

    3.Overseeing the financial performance of the school and ensuring that the school’s budget is responsibly spent

  • Reviewing and approving the school’s budget,

  • Appointing the Head Teacher and monitoring his / her performance.

Decisions taken by Governors are based on the advice of committees, made up of members of the Governing Body, and which deal with specific issues and report back to the full Governing Body. 

The committees meet formally once per month. The minutes are available for parents to access. Governors with special responsibilities ie finance, Literacy, Maths , SEND and RE also meet on a termly basis with the appropriate member of staff.

Governors are elected for an initial 4 year term and all are offered the opportunity to undergo training to ensure they are up to date with legislation and to improve their skills.

All governors can be contacted through the school office or by email at admin3204@welearn365.com

 

Chair of Governors

Mr Paul Stacey 

 

Vice-Chair of Governors
Mr Edward Haslam

 

Governors

Mr Simon Crowe - Safeguarding

Mr Edward Haslam – Health & Safety

Mrs Jo Herrero– Head teacher

Ms Alex Lilley - Staff Governor

Mrs Maria Marsden - Curriculum

Mr Richard Merrygold - GDPR

Mrs Hannah O'Sullivan -Inclusion

Mr Paul Stacey - Core Subjects and School data

Rev. Patrick Taylor – Policies

Mrs Val Payne

Mrs Kirsty Severn

Mrs Judith Pandazis

Mrs Janie Swaby

2 x Parent Governor Vacancies

  

Clerk to the Governors

Stephanie Hall

 

 

Attendance Register

 

 

Name of Governor

 

Status

 

Date of Appointment

Term of Office

FGB Meetings attendance 2019/20

Rev. P Taylor

Ex Officio Foundation

Appointed February 2014

N/A

8 of 9

Mrs J Herrero

Staff

Appointed January 2017

N/A

8 of 9

Mr Ed Haslam

Co-opted

 

Reappointed September 2018

 

4

9 of 9

Mr R Merrygold

Co-opted

Appointed
January 2018

4

7 of 9

Mrs J Bannister

Parent

Elected September 2018

4

6 of 9

Mr P Stacey

Co-opted

Appointed September 2018

4

8 of 9

Mr Simon Crowe

Parent

Appointed September 2019

4

9 of 9

Ms Alex Lilley

Staff

Appointed July 2019

4

5 of 8

Mrs Maria Marsden

Co-opted

Appointed September 2019

4

7 of 8

Miss Hannah O'Sullivan

Parent

Appointed July 2019

4

5 of 8

Val Payne

Foundation

Appointed November 2019

4

7 of 7

Vacancy

LA

 

 

 


Governors who left the FGB in the past year:
 

Mr N Poulten

 

Parent

Reappointed September 2018

4

4 of 4

Mr M Warrillow

Foundation

September 2017

4

6 of 7

Meetings were held on the following dates in 2019/2020:
3rd September 2019, 30th September 2019, 4th November 2019, 2nd December 2019, 13th January

 

Register of Interests 19/20

 

Name of Governor

Nature of interest declared

Date of entry

Mr S Crowe

Employed at Crunch Digital Media

September 2020

Mr Paul Stacey

Employed at Stratford-upon-Avon School

September 2020

Rev P Taylor

Vicar of the parish of Stratford-upon-Avon
Trustee of PCC of Stratford-upon-Avon
Trustee of Clifford Chambers Charities

September 2020

Ms A Lilley

Staff member

September 2020

Mr E Haslam

None declared

September 2020

Mrs J Herrero

Staff member

September 2020

Mr R Merrygold

Wife is Teaching Assistant at the school

September 2020

Mrs Jessica Bannister

Employed at Orbit Housing Association

September 2020

Mrs M Marsden

None declared

September 2020

Mrs Hannah O'Sullivan

Employed at Thomas Jolyffe Primary School

September 2020

Mrs Val Payne

None declared

September 2020

Mrs Kirsty Severn

Employed at Child Poverty Action Group

September 2020

Summary of Governors Disqualification

Top